مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی و فرهنگی همساز با اقلیم

قسمتی از متن پایان نامه :

تجزیه و تحلیل داده ها

– مقدمه

لنگرود یا لنته به معنی ایستاده و آرام، رودی می باشد در گیلان که از نزدیکی لاهیجان سرچشمه می گیرد و از وسط شهر لنگرود می گذرد و در چمخاله پس از پیوستن به شلمان رود به دریای مازندران می ریزد.

شهر لنگرود به عنوان یک واحد جغرافیای پدیده ای می باشد که در فضا و مکانی خاص، بر بستر سرزمین مناسب؛ از نظر پتانسیل های محیطی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … به وجودآمده می باشد یا به قول پیر مولین شهر پدیده ای سرزمینی می باشد و سرزمین هر شهر در درجه نخست به اعتبار و جایگاه های طبیعی اش پایداری و بقای بشر های مهمانش را تضمین می کند (امانی، 1385،ص 28).

لذا شناخت امکانات محیطی به ویژه شرایط زمین ساختی و مورفولوژیکی لنگرود، با محدودیت های طبیعی شهر، شناسایی قابلیت ها و مقاومت زمین و منابع … به مقصود بهره برداری اقتصادی، شناسایی منابع طبیعی مصالح ساختمانی و شناسایی شهرها کاربرد مفیدی خواهد داشت (رهنمایی، 1369،ص 62).

بدین لحاظ در این فصل ویژگی های جغرافیایی و زیست محیطی لنگرود را مورد بحث و مطالعه قرار می‎دهیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

4-2 جایگاه جغرافیایی شهر

شهرستان لنگرود در شرق استان گیلان و در جنوب دریای مازندران بین مدار 37 درجه و 19 دقیقه تا 36 درجه و 56 دقیقه عرض شمالی و نصف النهار 49 درجه و 59 دقیقه تا 50 درجه و 13 دقیقه طول شرقی دارد. این شهرستان از سمت غرب و شمال غرب به شهرستان لاهیجان، از سمت جنوب و شرق با شهرستان املش و رودسر و از سمت شمال شرقی با دریای مازندران همجوار می باشد (نقشه آبادیهای استان گیلان، 1383، ص16).

شهر لنگرود در جلگه ای واقع شده که شیب آن از بخش جنوبی و از کوهپایه های لیلاکوه به سمت شمال ادامه می‎یابد. رودخانه های لنگرود و رودخانه خاله مانند عوامل طبیعی در محدوده شهر هستند. مسیر رودخانه اصلی از قسمت جنوب غربی به شمال شرقی می باشد. پس از گذشتن از مرکز شهر آن را به دو قسمت مجزا تقسیم کرده می باشد. دیگر رودخانه خاله می باشد که نسبت به رودخانه اصلی از اهمیت کمتری برخوردار می باشد و از جانب غرب به شرق جریان دارد و در مرکز شهر، در حد فاصله دو محله راه پشته و انزلی محله، به رودخانه اصلی وصل شده می باشد. از دیگر عوامل طبیعی موجود در محدوده شهر، استخر طبیعی کیاکلایه می باشد که دارای وسعتی بیش از 200 هکتار می باشد (مهندسین مشاورشمال،1377،ص 4).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف کلی از این پژوهش، مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی وفرهنگی همساز با اقلیم درشهرلنگرود بوده و بعبارتی شناسائی تنگناهای موجود در فضاهای آموزشی مقاطع مختلف در ارتباط با عنا صر اقلیمی منطقه ونمود معضلات موجود می باشد تا درسایه شناخت تنگناها، برنامه ریزان برای مکان یابی فضاهای آموزشی، موارد شناخته شده راگنجانیده وفضاهای مطلوبی ایجاد نمایند.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه