مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی و فرهنگی همساز با اقلیم

قسمتی از متن پایان نامه :

وضعیت خاک:

به گونه کلی خاکهای شهرستان لنگرود به دلیل جنس سنگ مادر، وفور، عناصر آبرفتی و بارش زیاد مطلوب بوده را می‌توان به چهار دسته تقسیم بندی نمود.

1) خاکهای کوهستانی

2) خاکهای کوهپایه ای و دشتهای دامنه ای

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3) خاکهای دشت آبرفتی

4) خاکهای دشت ساحلی

1) خاکهای کوهستانی:

خاکهای کوهستانی کم عمق بوده و ضخامت ناچیزی دارند. از نظر زراعی به استثنای قطعات کوچک قابل توجه نیستند و در نقاط مرتفع به چشم می‌خورند. عموما در قلمرو جنگلها هستند. و زیرا طریقه تشکیل خاک پیش روی فرسایش بسیار به آهستگی صورت می‌گیرد. لذا اقدامات جدی در جهت تثبیت دامنه ها و حفاظت خاک در این مناطق ضروری می باشد.

2) خاکهای کوهپایه ای و دشتهای دامنه ای:

این خاکها در حاشیه ارتفاعات به صورت نواری در جنوب شهرستان لنگرود( از لیلا کوه تا کومله) کشیده شده اند و بین جلگه و کوهستان قرار دارند شیب این اراضی ملایم تا متوسط بوده( معمولا بین 2 تا 15 درصد) اغلب پستی و بلندی به صورت کم و بیش به چشم می‌خورد به همین دلیل در این خاکها قابلیت کشت چای و مرکبات افزایش یافته و در حال حاضر به این کشتها اختصاص یافته می باشد. بالا بودن قابلیت زراعی خاکهای این منطقه موجب تراکم بیشتر جمعیت در این اراضی شده می باشد. کیفیت درختان مرکبات پرشکوه در منطقه زبانزد می باشد.

3) خاکهای دشت آبرفتی:

خاکهای دشت آبرفتی حاصل فرایند رسوبگذاری مسیر قدیمی‌رودخانه بوده و دارای مواد آلی نسبتا مطلوبی می باشد. خاک آن مسطح و دارای کمترین شیب بوده( حدود 2٪) و در بعضی قسمتها اغلب گود و متشکل از مواد آبرفتی می باشد، زهکشی طبیعی این خاکها به جزء در کناره رودخانه ها که کمی‌مرتفع ترند بسیار ضعیف می باشد. بافت این خاکها سنگین بوده و اغلب زهدار می‌باشد، ویژگی خاص این آنها را جهت کشت برنج مناسب بوده احداث باغات در این اراضی بیشتر بر روی پشته‌ها و در حاشیه رودخانه هاست. اصولا زهاب زیاد در این اراضی باعث نقصان محصول برنج می گردد که برای بهره برداری صحیح از اراضی بایستی اقدام به ایجاد شبکه زهکشی (سطحی و عمقی) به مقصود خارج کردن هرز آب و جلوگیری از ماندابی شدن اراضی گردد و از آب آن در اراضی پایین دشت بهره گیری به اقدام آید. این خاکها بیشترین گسترش را در شهرستان لنگرود دارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف کلی از این پژوهش، مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی وفرهنگی همساز با اقلیم درشهرلنگرود بوده و بعبارتی شناسائی تنگناهای موجود در فضاهای آموزشی مقاطع مختلف در ارتباط با عنا صر اقلیمی منطقه ونمود معضلات موجود می باشد تا درسایه شناخت تنگناها، برنامه ریزان برای مکان یابی فضاهای آموزشی، موارد شناخته شده راگنجانیده وفضاهای مطلوبی ایجاد نمایند.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه